Szanowni Państwo,
W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (sygnalistów), informujemy, że nasza organizacja w pełni wspiera i promuje zasady przejrzystości oraz zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Prosimy o zgłaszanie naruszeń prawa, których jesteście świadkiem.
Co można zgłaszać?
Przedmiotem Zgłoszenia może być naruszenie prawa poprzez działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem albo mające na celu obejście prawa, dotyczące następujących obszarów:
korupcji,
zamówień publicznych,
usług, produktów i rynków finansowych,
przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
bezpieczeństwa transportu,
ochrony środowiska,
ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
bezpieczeństwa żywności i pasz,
zdrowia i dobrostanu zwierząt,
zdrowia publicznego,
ochrony konsumentów,
ochrony prywatności i danych osobowych,
bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej,
jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publiczno-prawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej
Jak można zgłaszać?
Każdy Sygnalista ma możliwość zgłoszenia naruszenia prawa z podaniem swoich danych, jak również anonimowo. Umożliwiamy zgłaszanie naruszeń poprzez szyfrowany kanał zgłoszeń: https://app.sygnanet.pl/brunotassi/pl
Do każdego zgłoszenia prosimy dodać dokumenty, dowody, które świadczą o naruszeniu prawa.
Kto może zgłosić?
Każda osoba, która ma wiedzę o naruszeniach prawa. Szczególną ochroną są objęci nasi pracownicy, zleceniobiorcy, współpracownicy, pracownicy tymczasowi, praktykanci i stażyści, a także osoby samozatrudnione, wspólnicy, członkowie zarządu lub rady nadzorczej oraz prokurenci. Ochronie tej podlegają również osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem naszego wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Każde zgłoszenie będzie analizowane przez upoważnione do tego osoby. Jeżeli zgłoszenie się potwierdzi, wyciągniemy konsekwencję i podejmiemy działania naprawcze. Kontakt z Sygnalistą będzie możliwy poprzez platformę, z zachowaniem poufności danych (jeżeli sygnalista je poda).
Kiedy zgłoszenie jest bezprawne?
Informacje zawarte w zgłoszeniu muszą być prawdziwe lub sygnalista musi mieć uzasadnione podstawy by sądzić, że takie są. W przypadku naruszenia dóbr osobistych, pomówienia, zniesławienia, takie zgłoszenie nie podlega ochronie i może stanowić czyn bezprawny, za co grozi odpowiedzialność prawna.